20. ročník 2014/2015

20. ročník Ekologické olympiády proběhl ve všech krajích s výjimkou Karlovarského kraje. Národní kolo se konalo 4.- 7. 6. 2015 v Pardubickém kraji, a to v Železných horách. Poprvé v historii bylo čtyřdenní národní kolo.

Vítězem 20. ročníku Ekologické olympiády je tým Gymnázia Josefa Ressela z Chrudimi ve složení Marie Vincenciová, Tereza Koberová  a Šimon Kimák. Na druhém místě se umístil tým Gymnázia Jírovcova z Českých Budějovic na třetím místě tým Gymnázia Botičská z Prahy společně s Gymnáziem Chotěboř se stejným bodovým ziskem.

Výsledková listina finálového národního kola 20. ročníku

Kompletní výsledkové listiny krajských kol: Olomoucký krajPardubický krajPlzeňský krajStředočeský krajÚstecký krajkraj VysočinaZlínský krajMoravskoslezský krajKrálovéhradecký krajJihomoravský krajLiberecký krajPrahaJihočeský kraj.

 

Kompletní výsledkové listiny i z předchozích ročníků najdete zde.

Fotogalerie 20. ročníku jsou k nahlédnutí zde.

Tisková zpráva

V neděli 7. 6. skončil národním kolem jubilejní 20. ročník Ekologické olympiády, které hostil Pardubický kraj v Železných horách. Od čtvrtka 4. do neděle 7. června se ho zúčastnilo 41 studentů středních škol z celé ČR. Po velmi vyrovnaných výsledcích zvítězil tým Gymnázia Josefa Ressela z Chrudimi ve složení Marie Vincenciová, Tereza Koberová a Šimon Kimák. Jen s velmi malou bodovou ztrátou za vítězi se umístil druhý tým Gymnázia Jírovcova z Českých Budějovic a třetí tým Gymnázia Botičská z Prahy. Národní kolo proběhlo pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva životního prostředí a náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Ing. Jana Pernicové. Generálním partnerem Ekologické olympiády je společnost NET4GAS, s. r. o. Soutěž podporují také Lesy České republiky, s. p.

Finálové národní kolo 20. ročníku Ekologické olympiády se odehrávalo doslova po celém Národním geoparku Železné hory. Studenti soutěžili jak u Sečské přehrady, kde navrhovali geoinfocentrum a interaktivní naučnou stezku na hrad Oheb s důrazem na geologické zajímavosti těchto lokalit, tak v muzeu ve Skutči a v Chrasti, kde určovali rostliny, horniny, minerály a zkameněliny, a to hned několika svými smysly. Prověřování zoologických znalostí proběhlo při poznávání skutečných živých exemplářů našich volně žijících zvířat v Záchranné stanici živočichů Pasíčka. Při přípravě na praktický úkol navštívili účastníci též lomy v Brlohu, Prachovicích, Běstvině a podívali se i k bývalému uranovému dolu v Licoměřicích.

Přesto se v programu našlo místo i na odchyt a kroužkování ptáků, detekci netopýrů, přednášku RNDr. Evžena Kůse o záchraně koně Převalského nebo Ing. Ladislava Siegera, CSc. o přežití v extrémních podmínkách, včetně možnosti vyzkoušet si některé z potřebných dovedností v praxi. I po náročném programu však byl na studentech znát zájem a nikoliv únava.

Výkony studentů v národním kole byly ve většině disciplín velmi vyrovnané. Při plnění praktického úkolu předvedly všechny týmy nadstandardní obhajobu svých prací, takže sedmičlenná odborná porota složená např. ze zástupců Geoparku, Správy CHKO Železné hory nebo Ekocentra Paleta neměla vůbec lehké rozhodování. Všechny prezentace byly invenční, většina týmů představila originální nápady interaktivních prvků využitelných pro vzdělávání celého spektra potenciálních návštěvníků. Jejich snažení rozhodně nebylo samoúčelné. Odborníci si po celou dobu dělali poznámky o všech zajímavých nápadech, které v rámci Geoparku hodlají využít.

Práce studentů bude možné po dva měsíce shlédnout na výstavě v Regionálním muzeu v Chrudimi, které bylo spolu se Sdružením mladých ochránců přírody ČSOP pořadatelem národního kola.

ke stažení
ve formátu PDF

Výsledková listina

ke stažení
ve formátu PDF

Propozice

ke stažení
ve formátu PDF

Sborník

ke stažení
ve formátu PDF

Fotogalerie z národního kola