21. ročník 2015/2016

Krajská kola se uskutečnila ve všech krajích ČR s výjimkou Karlovarského kraje, kde není pořadatel. Národní kolo proběhlo 2.–5. 6. 2016 v osadě Jizerka v Jizerských horách a opět bylo čtyřdenní.

Letošním vítězem se stalo Biskupské gymnázium Bohuslava Balbína. Ve složení Jan Pražák, Vít Bureš a Štěpán Jaroš. Na druhém místě se umístilo Gymnázium Česká Lípa a na bronzovém místě se umístilo Gymnázium Chotěboř. Vítězům gratulujeme!

 

Výsledková listina finálového národního kola 21. ročníku

Výsledkové listiny krajských kolJihomoravský krajLiberecký krajOlomoucký krajPardubický krajMoravskoslezský krajJihočeský krajStředočeský krajPrahaPlzeňský krajKrálovéhradecký krajZlínský krajVysočinaÚstecký kraj.

Kompletní výsledkové listiny i z předchozích ročníků najdete zde

Fotogalerie 21. ročníku: zde 

Tisková zpráva

V neděli 5. 6. skončilo v Jizerských horách čtyřdenní národní kolo Ekologické olympiády, kterým byl završen 21. ročník soutěže. Hostil ho Liberecký kraj v nejvýše položeném sídle Jizerských hor, osadě Jizerka. Zúčastnilo se ho 39 studentů středních škol z celé ČR, kteří soutěžili ve 13 tříčlenných týmech. Kromě teoretických testů plnili především praktický terénní úkol, jehož řešení pak obhajovali před odbornou porotou. Přesvědčivě zvítězil tým Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína z Hradce Králové ve složení Jan Pražák, Vít Bureš a Štěpán Jaroš. Na druhém místě se umístil tým Gymnázia Česká Lípa, reprezentující Liberecký kraj, následoval tým Gymnázia Chotěboř z Vysočiny. Generálním partnerem Ekologické olympiády je společnost NET4GAS, s. r. o. Soutěž podporují také Lesy České republiky, s. p. Národní kolo podpořil Liberecký kraj a Agentura ochrany přírody ČR.

Finálové národní kolo 21. ročníku Ekologické olympiády se odehrávalo ve vesnické památkové rezervaci Jizerka a v jejím blízkém okolí, které je velmi cenné i přírodovědně. Současně se jedná o jednu z turisticky nejexponovanějších lokalit CHKO Jizerské hory, na kterou ročně zavítá přes 100 000 návštěvníků. Právě tento reálný rozpor byl základem praktického soutěžního úkolu pro týmy středoškoláků, které přímo v lokalitě prováděly průzkum, a posuzovaly možný vliv plánovaných záměrů na další stav této lokality. Těmi byly zkapacitnění místního parkoviště, vybudování retenční nádrže nebo rozhledny na vrcholu čedičové hory Bukovec. Jejich výkony posuzovala porota složená z odborníků z Agentury ochrany přírody ČR, Lesů ČR a odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu. Předseda poroty Ing. Michal Skalka ze Správy Krkonošského národního parku při zhodnocení obhajob prací vyzdvihl nasazení a zdravý zájem všech týmů o problematiku, u mnohých pak nápady i způsob pojetí či uvažování o zadaném úkolu. „Není důležité, na kterém místě v národním kole skončíte, ale co si z něj odnesete ze zkušeností při plnění jeho úkolů“, uzavřel M. Skalka.

V doprovodném programu si studenti našli čas na astronomickou přenášku prof. RNDr. Jana Palouše, DrSc. z Astronomického ústavu AV ČR, která díky umístění národního kola proběhla právě v unikátní Jizerské oblasti tmavé oblohy, nebo třeba na jizerský country bál. Nakonec bylo unikátní i počasí během národního kola, protože soutěžící si vybrali několik z mála dnů v roce, kdy na Jizerce neprší.

Pořadatelem národního kola byla společně se SMOP ČSOP 36/02 základní organizace ČSOP při SCHKO Jizerské hory, se kterou na zajištění kola spolupracovali pořadatelé a odborníci z řady regionálních institucí a organizací.

ke stažení
ve formátu PDF

Výsledková listina

ke stažení
ve formátu PDF

Propozice

ke stažení
ve formátu PDF

Sborník

ke stažení
ve formátu PDF

Fotogalerie z národního kola